2018/12/16
|
یکشنبه, ۲۵ آذر ۱۳۹۷
برگشت

پیش بینی هاشمی درباره احمدی نژاد در نشست خصوصی با گروهی ازخبرگان

یادداشتهای اهل قلم پیش بینی هاشمی درباره احمدی نژاد در نشست خصوصی با گروهی ازخبرگان
1397/5/14
11:44:52
  • 0
    عالی بود
  • 0
    خوب بود
  • 0
    بد بود

اظهارات منتشرنشده آیت الله هاشمی درباره احمد‌ی‌نژاد

روزنامه آرمان نوشت : پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌ا...‌هاشمی رفسنجانی متن کامل سخنان منتشرنشده میان حجت‌الاسلام سید محمدتقوی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و آیت‌ا...‌هاشمی را منتشر کرده است. بخشی از این گفت‌وگو در پی می‌آید:

 

تقوی: همان‌گونه که خود حضرت‌عالی فرمودید، خیلی‌ها درباره عدم اشاره به دولت در خطبه‌های شما منتقد هستند. اما از ارکان نظام و نیز از ائمه‌جمعه به‌ویژه در تهران انتظار این است که مثبتات نکاتی را که مقام معظم رهبری به عنوان سیاست‌های کلان در مورد قوای سه‌گانه مطرح می‌کنند، بگویند تا به کلی محو نشود. خود من هم در بسیاری از موارد انتقاد دارم که در هفته دولت در نماز جمعه بودم و مردم تهران هیچ مطلبی از زبان شما درباره هفته دولت نشنیدند.

هاشمی: اشکالات به کارهای دولت را خیلی جدی می‌بینم.

تقوی: مثبتات را بگویید.

هاشمی: مثبتاتی نمی‌بینم. کارهایی را که این‌قدر روی آنها تکیه می‌کنند، قبول ندارم. شیرازه کشور را به هم ریختند. بعدا خواهید دید که چه اتفاقاتی می‌افتد. اینکه یک دفعه ۳۰ شورای عالی قانونی مثل شورای عالی پول و اعتبار و غیره را منحل کنند، کار کوچکی نیست. سازمان برنامه را که محور همه چیز است، منحل کردند. الان می‌گویید بودجه ما را نمی‌دهند. اگر سازمان برنامه بود، اختصاص می‌داد. آنها جای این سازمان نشستند و هر کاری که دلشان می‌خواهد، می‌کنند. بانک مرکزی را این‌گونه فلج کردند. بانک‌های کشور را به گونه‌ای کردند که الان همه آنها ورشکسته هستند. واقعا اگر الان کسی دقیقا از بانک‌ها حسابرسی کند، متوجه می‌شود که همه ورشکسته هستند. همین سیاست خارجی را ببینید. من الان خیلی حرف نمی‌زنم ولی خیال می‌کنم داریم مساله را با شعار حل می‌کنیم. تا الان چهار قطعنامه علیه ما صادر شد که حذف هر کدام آنها هزینه‌های زیادی برای کشور دارد. چون آمریکا حق وتو دارد. این‌گونه نیست که می‌گویند. الان با حمایت رهبری و با پول‌های فراوان و بادآورده نفت کارهای معمولی می‌کنند. اما پایه کشور واقعا دارد مضمحل می‌شود. فکر می‌کنم اگر بعد از ایشان یک دولت حسابی بیاید و بخواهد کشور را اداره کند، مشکلات عجیب و غریبی را به ارث خواهد برد. رهبری مصلحت می‌دانند که حمایت کنند و من هم علت را می‌دانم. چون با ایشان صحبت می‌کنم. اگر ایشان تایید نکند، باد این دولت را می‌برد. چون باید برای مدتی بماند. اما من که اجرایی هستم و مسائل را می‌دانم، نمی‌خواهم مردم را فریب بدهم. فریب دادن مردم گناه بزرگی است. به هر حال بحث‌های خاصی است که مطرح نمی‌کنم. چون نمی‌خواهم ضد حرف رهبری حرف بزنم. درست هم نمی‌دانم مطرح کنم. خودم هم فکر می‌کنم این دولت باید دوره خود را تمام کند. ولی برای خودم گناه می‌دانم که برخلاف عقایدم حرف بزنم. حرف‌هایی را که در این مدت با همه ضعف خود علیه روحانیت زدند، ببینید. حتما در جریان مخالفت مراجع برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها هستید. همین دولتی‌ها می‌گفتند بگذارید امام زمان بیاید تا گردن این علما را بزند. چگونه می‌توان به علما و مراجع این حرف‌ها را زد؟ یعنی علما و مراجع همان کسانی هستند که وقتی امام زمان بیاید، آسیاب با خون اینها می‌گردد. این حرف‌ها در روایات هست. همین گروهی که اخیرا تحت عنوان گروه پالیزدار و رفقایش در مجلس کشف شدند، خیلی حرف دارند. بروید با دستگاه قضائی صحبت کنید. حقیقتا دنبال این هستند که پایه روحانیت را بزنند. اینها از اطرافیان آقای داود احمدی‌نژاد هستند. آبروی همه روحانیت را بردند. مثلا فرض کنید فلان شخصیت ما موسسه‌ای برای معلولان دارد که گفتند دارد اختلاس می‌کند. برای آقای یزدی هم مسائل مختلفی گفتند. بدنام کردن همه روحانیت یعنی چه؟ ادعاهایی درباره ارتباط با امام زمان می‌کنند که آدم متعجب می‌شود.

تقوی: همه این حرف‌هایی را که گفتند، یک‌هزارم حرف‌هایی نیست که جبهه مشارکت علیه شما، روحانیت و امام گفتند.

هاشمی: من در دوره رئیس دولت اصلاحات در تمام خطبه‌ها علیه مشارکت و دوستانشان حرف می‌زدم. یکی از حرف‌های مهم من این بود که اینها آمده‌اند به ما درس مردمسالاری بدهند، در حالی که مردم‌سالاری از انقلاب شروع شد. می‌گفتم می‌خواهید اصلاحات کنید، در حالی که اصلاحات در ذات انقلاب است، همیشه می‌گفتم. این اشکال را در آنها هم می‌دیدم. هیچ وقت ندیدید از دولت رئیس دولت اصلاحات حمایت کنم.

تقوی: برداشت بیرون این نیست. مردم می‌گویند شما در آن دوران از آنها حمایت می‌کردید.

هاشمی: شما دیدید که من از دولت رئیس دولت اصلاحات حمایت کنم؟

تقوی: من گزارشی را خدمت شما فرستادم که ۱۶ نقطه ضعف را نوشتم.

هاشمی: یعنی من از دولت رئیس دولت اصلاحات حمایت کردم؟

تقوی: بله.

هاشمی: مثلا؟

تقوی: حضور ذهن ندارم.

هاشمی: رهبری حمایت می‌کردند ولی من حمایت نمی‌کردم. همان موقع به رهبری گفتم که اینها مسیر درستی نمی‌روند.

تقوی: آن مسیر اشتباه‌تر بود. اینها ضعف دارند، ولی حداقل یک کار مثبت دارند که بتوان گفت.

هاشمی: اگر بخواهم خوبی‌ها را بگویم باید بدی‌ها را هم در کنارش بگویم.

تقوی: نقد منصفانه بفرمایید که رهبری هم فرمودند.

هاشمی: نقد از عملکرد اینها آن‌قدر زیاد است که نمی‌دانم از کجا بگویم. شما در یک سطح خاص با مسائل برخورد می‌کنید ولی ما می‌دانیم چه اتفاقاتی می‌افتد. سیاست‌هایی را که مجمع نوشته و رهبری تایید کردند، به کلی مضمحل کردند. البته اسمش را می‌برند و شعار ۲۰ ساله هم می‌دهند، ولی واقعا الان اصل ۴۴ در کجا اجرا می‌شود؟ آیت‌ا... خامنه‌ای خیلی جدی گفتند که می‌خواهیم از نفت فاصله بگیریم و آرزو می‌کنیم روزی را ببینیم که در آخرین چاه‌های نفت را ببندیم. در این سه سال به جای اینکه از پول نفت جدا شویم، غرق شدیم. الان جدا کردن کشور از پول نفت آسان نیست. خدای‌ناکرده اگر نفت به ۵۰ یا ۶۰ دلار برگردد، هیچ‌کس نمی‌تواند کشور را اداره کند. چون آن‌چنان کشور را به پول نفت معتاد کردند که هیچ درمانی ندارد. این کار درست برخلاف سیاست رهبری است. خودم متولی و ناظر این سیاست‌ها هستم و داریم می‌بینیم که جدا شدیم. بودجه کشور عجیب و غریب شد. مجلس ۳۶۰ مخاطب بودجه قرار داد که قانون است. ایشان به ۳۶ مخاطب برگرداند. این کار یعنی چه؟ مگر می‌توان به این آسانی برخلاف قانون عمل کرد؟ بگذارید در روحانیت یک نفر منتقد باشد تا بعدها نگویند این دولت، مطلوب روحانیت بود.

تقوی: اگر در خطبه‌ها انتقادی از دولت مطرح شود، اولین ذهنیت، مخالفت با فرمایش رهبری است.

هاشمی: بله، نباید بگویم.

تقوی: به هر حال رهبری به هر دلیلی می‌خواهند این دولت را حفظ کنند. شاید خود رهبری بیشتر از همه انتقاد کرده باشند. ما جمعبندی کردیم و داریم. همین ویژه‌نامه هفته دولت را که از نگاه رهبری نوشتیم، در کنار ۵ خوبی دولت ۲۶ بدی دولت را نوشتیم. بعضی از اشتباهات و بدی‌ها ۳ تا ۴ بار تکرار شده است.

هاشمی: درست است. خود رهبری به من گفتند که می‌خواستم نصیحت کنم و بدون مقدمه نمی‌توانستم وارد انتقاد شوم. این مطالب را رهبری در سخنرانی‌ها اظهار می‌کنند. مطالبی را که در جلسات خصوصی به ایشان تذکر می‌دهد، خیلی فراوان است. بالاخره نباید بگذاریم این دولت از بین برود و فقط رهبری می‌توانند حفظ کنند که حفظ می‌کنند.

مطالب مشابه

آیت الله حسینی بوشهری: وحدت لازمه پیمودن ادامه راه انقلاب است/
3 میلیارد دلاری که از جیب مردم رفت و سوال های بی پاسخ
در گفت و گو با جماران؛ علیرضا بهشتی: دیروز متوجه شدم ما با جماعتی رو به رو هستیم که قانون، گفت و گو و حتی ولایت و رهبری را قبول ندارند
یادداشتی از حجت الاسلام و المسلمین سیدسراج الدین موسوی هدف طراحان نامه آیت الله یزدی چیست؟/ باید از آیت الله یزدی صیانت شود
یادداشت/ دولت دوازدهم چگونه عمل کند؟
یادداشت/ اصول گرایی واصلاح طلبی ریشه در مکتب حسینی
گفتگوی تفصیلی باشگاه خبرنگاران جوان با حمیدرضا نیکدل مداح اهل بیت؛
واکنش «مطهری» به مداح حاشیه‌ساز
رفع حصر و انسجام ملّی
مجید انصاری: این افتخار نیست که گفته شود رهبری در ایران تنهاست

نظرات

هنوز نظری ثبت نشده است

ارسال نظر

تبلیغات

هیات
ائین-بزرگداشت
مقالات
مطالبات
واحدهای--تولیدی
گزارش-خبری--وغیرخبری

تبلیغات

آیین بزرگداشت

خبر کاشان در سال 1388به صورت رسمی کار خو.د را آغاز کرد

تمام حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به خبر کاشان است طراحی و اجرا گروه مهندسی پارسی استار
Supoott

.:: تماس با ما

موبایل 09129158107    6666666666 21  98+

موبایل 09129158107     199999996 912  98+

ایمیل    info@SiteName.com

 

 

::. هم اکنون تماس بگیرید